ÇİKOLATA KİSTİ OLANLAR İÇİN BESLENME ÖNERİLERİ

Düzenli ve sağlıklı beslenmek sadece daha enerjik ve zinde hissetmenizi sağlamaz aynı zamanda endometriozis semptomlarını da zayıflatır ve doğurganlığınızı yeniden kazanmanıza yardımcı olabilir. Beslenme alışkanlıklarınızı değiştirerek çikolata kisti oluşma riskinizi veya mevcut kistin etkilerini azaltabilirsiniz. Hormonları dengelemek, östrojen seviyesini optimum seviyeye çekmek, çikolata kisti rahatsızlıklarını azaltmak ve hamile kalmak için çeşitli diyetleri uygulamanız durumunuza katkı sağlayabilir (http://SlowPlayPoker.com).

TÜKETİLMESİ TAVSİYE EDİLEN BESİNLER

Yapılan araştırmalara göre başta çikolata olmak üzere şekerli gıdaların, et, buğday ve süt ürünlerinin azaltılmasının olumlu etkileri olduğu gözlemlenmiştir. Çikolata kistinin neden olduğu ağrıları azaltmak için karbonhidrattan uzak durmak etkili olabilir. Meyve ve sebzenin bol miktarda tüketilmesi de belirtilerin hafiflemesini sağlayabilir. Ayrıca Omega 3 gibi yararlı yağlar açısından zengin somon, alabalık veya uskumru gibi balık çeşitlerinin yanı sıra fındık ve fıstık gibi kabuklu yiyecekler ve çekirdekler inflamasyonu azaltmaya yardımcı olur. İşlenmiş et içeren ürünlerden uzak kalarak meyve ve sebzenin ağırlıkta olduğu bir diyet uygulayabilirsiniz. Likopen, B6 vitamini, krill yağı ve selenyum da çikolata kisti tedavisinde yardımcı olan takviyeler arasında yer almaktadır. Bu gibi takviyeler çikolata kistinin verdiği yorgunluk hissinin ortadan kalkmasını sağlar.

UZAK DURULMASI GEREKEN BESİNLER

Şeker ve şekerli yiyeceklerden uzak durarak çikolata kistinin belirtilerini azaltabilirsiniz. Çikolata da çikolata kistine neden olan veya kistin belirtilerini şiddetlendiren yiyecekler arasında yer almaktadır. Kırmızı et çeşitleri, işlem görmüş paketli et ürünleri, hidrojene edilmiş yağlar ve kafein vücudun östrojen seviyelerini arttırmaktadır. Paketli yiyeceklerin içerisinde yer alan katkı maddeleri, işlemden geçmiş gıdalar hormonlar üzerinde önemli bir etkisi olan karaciğeri etkilemektedir. Ayrıca tereyağı gibi doymuş yağlar ve bazı peynir çeşitleri de inflamasyonu arttırmaktadır. Gaz yapan gıdalar özellikle pelviste yoğun yapışıklığı olan kadınlarda mevcut şikayetlerin daha da artmasına neden olur, dolayısıyla gaz yapan gıdalardan uzak durmak gerekir.