Çikolata kisti nasıl fark edilir?

Endometriozis normalde rahim içini kaplayan endometrium dokusuna benzer dokuların rahim dışına doğru büyümesiyle ortaya çıkan ağrılı bir hastalıktır. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doç. Dr. Taner Usta, “Çikolata kisti nasıl fark edilir?” sorusunun yanıtını ve hastalığa dair tüm detay bilgileri bizler için paylaştı.

Çikolata kisti nasıl fark edilir?
Halk arasında çikolata kisti olarak da bilinen endometriozis en sık yumurtalıkları, fallop tüplerini ve serviksi kaplayan dokuda meydana gelir.

Endometriyal doku ender olarak pelvik organların dışına da yayılabilir. Çikolata kistinde endometrial benzeri doku her adet döngüsünde kalınlaşmakta ve kanamaktadır. Fakat bu dokunun vücuttan çıkış yolu olmadığı için bulunduğu yerde kalır.

Endometriozis yumurtalıklarda meydana geldiğinde çeşitli kistler oluşabilir. Etrafındaki dokuları irrite ederek skar dokusu ya da yapışkanlıkların ortaya çıkmasına neden olur. Çikolata kisti özellikle adet döngüsünün aşırı ağrılı olmasının önünü açar.

BELİRTİLERİ NELERDİR?

Çikolata kistinin en sık görülen belirtisi adet döngülerinde artan pelvik ağrılardır. Ayrıca normalden daha ağrılı kramplar da görülür. Ağrı döngü sürecinde giderek artar. Adet döngüsünün uzadığı durumlarda bel ve karın ağrısı da ortaya çıkar.

Ayrıca cinsel ilişki sırası ve sonrasında da ağrının meydana gelmesi de çikolata kisti belirtileri arasında yer alır. Adet dönemi boyunca tuvalete çıkmada ağrı, aşırı miktarda kanama ve kısırlık da çikolata kistinin bazı belirtileridir.

Adet döneminde yorgunluk ishal, kabızlık, şişkinlik ya da aşırı bulantı nadiren de olsa çikolata kistine işaret eden semptomlar arasında yer alır. Bu belirtiler ile çikolata kisti bazen pelvik inflamatuar hastalık ya da yumurtalık kistleri ile karıştırılabilir.

NASIL TEŞHİS EDİLİR?

Birçok kadın adet döngüsü sırasında pelvik ağrı yaşamaktadır. Ancak dönemin çok zorlu ve ağrılı geçmesi çikolata kistinden kaynaklı olabilir. Normal bir pelvik muayenede kist ya da skar dokusu belirlenebilir. Ancak bu çikolata kisti teşhisi için yeterli olmaz.

Tam teşhis için ultrason ya da MR gibi görüntüleme teknolojilerinden yararlanılır. Ayrıca teşhis amaçlı laparoskopi de çikolata kistinin teşhis edilmesinde tercih edilir. Ultrason görüntüleme yönteminde yüksek frekanslı ses dalgaları ile üreme organları görüntülenir.

MR da ise büyük bir mıknatıs, radyo dalgaları ve bilgisayar kullanılır. MR testleri anı zamanda uzman doktorun çikolata kisti ameliyatına hazırlanmasına yardımcı olur. Laparoskopi ise göbek deliği altına açılan küçük bir kesi aracılığı ile gerçekleştirilir.

Read More

Çikolata kisti patlaması

En sık sorulan ve merak edilen konulardan biri, çikolata kistinin patlama ihtimali ve patlarsa ne olacağıdır.

Çikolata kisti nedir? Belirtileri ve tedavisi nasıldır?

Endometriozis yani çikolata kisti hastalığı, sıklıkla üreme çağında 10 kadından 1’inde görülen ve genellikle sinsi ilerleyen bir hastalıktır. Çikolata kisti hastalığı, kimi kadında bir toplu iğne ucu kadar minik bir lezyon yaşam kalitesini önemli ölçüde olumsuz etkilerken, kimisinde bir ceviz hatta limon büyüklüğünde olup hiçbir belirti vermemektedir. En sık görülen belirtileri ise kronik yorgunluk, ağrılı adet, ağrılı cinsel ilişki, kısırlık, ishal ve kabızlık, makattan kanama, kanlı dışkı, adet düzensizliği, adet öncesi lekelenme, ağrılı ve kanamalı idrar yapmadır. Ancak dediğimiz gibi bazı endometriozisli kadınlarda ise hiçbir belirti olmayabilir, tanı ultrasonla ya da ameliyat sırasında görülerek konur. Buradaki belirleyici iki önemli faktör ağrı ve çocuk isteğidir.

Endometriozis tedavisinde medikal ve cerrahi tedavi olmak üzere 2 temel yaklaşım vardır. Ağrı şikayeti ön planda ise ilaç tedavisi de cerrahi tedavi de önerilebilir. Ancak bilinmelidir ki cerrahi tedavi ağrı için en etkin yöntemdir. Çocuğu olan kadınlarda cerrahi ile ilgili bir sınırlayıcı durum yokken, çocuğu olmayanlarda, çift taraflı çikolata kisti olanlarda ve daha önceden operasyon geçirmiş hastalarda cerrahi tedavi ön planda düşünülmemektedir. Günümüzde robotik cerrahi ile başarı oranı daha yüksek ve kolay tedavi mümkün olabilmektedir.

Peki çikolata kisti patlarsa ne olur?

Çikolata kistinin duvarının yırtılarak, kist içeriğinin karnın içerisine dağılması çok sık görülen klinik bir durum değildir. Ancak kistin boyutu büyüdükçe cidara yapılan basınç artar. Bu da çikolata kisti patlamasına neden olabilir. Çikolata kisti, cinsel ilişki, egzersiz ve muayene esnasında da baskı sonucu patlayabilir. Çikolata kisti patladığı sırada bıçak saplanması gibi ani bir acı hissedilebilir.

Çikolata kisti patladığı takdirde kist içeriği kistin bulunduğu yumurtalığın üzerine ya da pelvis bölgesinde bulunan diğer organların üzerine dağılabilir. Bu durumda enfeksiyon, organların birbirine yapışması ve kasık ağrısı gibi sorunlara neden olabilir. Kist patladığı takdirde acil müdahale etmek gerekebilir. Kistin patlaması sonucunda kanama, yüksek ateş, mide bulantısı ve kusma ya da şiddetli ağrı görülebilir. Karında ciddi bir enfeksiyon gelişebilir. Bu tarz belirtileri gördüğünüz takdirde hemen doktorunuza başvurmanız gerekmektedir.

Read More

Endometriozis (çikolata kisti) belirtileri depresyonu tetikliyor

Çikolata kisti ya da tıptaki adı ile ‘endometriozis’ kadınlar arasında oldukça yaygın olan bir sorun. Her 10 kadından 1’inde görülen çikolata kisti çok fazla yaygın olsa da hem kolay teşhis edilmediği hem de önemsenmediği için pek çok sağlık sorununun habercisi olabiliyor.

Endometriozis (çikolata kisti) belirtileri depresyonu tetikliyor
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doç. Dr. Taner Usta, çikolata kisti (endometriozis) oldukça faydalı bilgiler sunarken, depresyona neden olabileceğinin de altını çizdi.

DOĞRUDAN DEPRESYONU TETİKLEYEN KİMYALSAL BİR ETKİSİ YOK

Çikolata kistinin doğrudan depresyonu tetikleyen kimyasal bir etkisi yok. Ancak kistin varlığı kişinin yaşam kalitesini oldukça ciddi boyutlarda etkilediği için bir sonuç olarak depresyon ortaya çıkabiliyor.

Çikolata kisti olan kadınlarda kasık ve alt karın bölgesinde şiddetli ağrı, ağrılı idrar yapma, ağrılı dışkılama, cinsel ilişki sırasında kanama ve ağrı gibi belirtilerle ortaya çıkabiliyor. Bu belirtiler, kadınlar tarafından önemsenmediği için de çikolata kistinin erken teşhisi mümkün olmuyor.

Ancak söz konusu belirtiler yüzünden yaşam kalitesi düşerken sosyal yaşam da olumsuz yönde etkileniyor. Kişinin partneri ile sürdürdüğü sağlıklı ilişki tehlikeye giriyor, cinsel açıdan isteksizlik uzun vadede kişinin kendisini yetersiz hissetmesine neden olarak depresyonu tetikleyebiliyor.

SOSYAL HAYATI PASİFİZE EDİYOR

Şiddetli ağrılar ve ağrılı adet kanamaları gibi sorunlar da kişinin sosyal açıdan pasifleşmesine neden oluyor. Kişi, bu sorunları yaşadığı için dışarı çıkmaktan, insanlarla zaman geçirmekten kaçınırken özellikle ağrılar sebebiyle iş hayatında da zorluklar çekiyor.

Bu sorunların hepsi bir araya geldiği zaman sürekli stres hali, sosyal çevreden uzaklaşma ve yapılan işlerde başarısızlık hissi depresyonu ortaya çıkarıyor.

ENDOMETRİOZİS HAYATINIZI KABUSA ÇEVİRMESİN

Görünümü ve dokusu sebebiyle çikolata kisti olarak adlandırılan endometriozis, tedavi edildiği zaman kişinin çok daha sağlıklı ve konforlu bir yaşama sahip olmasının mümkün olduğu bir sorun haline geliyor.

Çikolata kisti erken teşhis edilmediği durumlarda tedavisi zorlaşan bir rahatsızlık olduğu için mutlaka dikkate alınmalı. Uzun vadede hamile kalmayı zorlaştıran, kısırlığa neden olabilen çikolata kisti ilaçla kontrol altına alınabildiği gibi cerrahi müdahale ile de tedavi edilebilir.

Endometriozis tedavisinde kişinin yaşam kalitesini yükseltmek ve sağlıklı bir şekilde hayatına devam etmesini sağlamak esastır. Kadınların jinekolojik muayenelerini düzenli olarak yaptırması ile çikolata kisti hayatı olumsuz olarak etkileyen bir problem olmaktan çıkar.

Read More

Çikolata Kisti ve Kısırlık

Çikolata kisti adıyla bilinen endometriozis birçok kadının kabusu haline geldi. Çikolata kisti, rahmin iç yapısını oluşturan endometrial dokunun yumurtalık, fallop tüpleri ya da karın boşluğu gibi rahim dışında yer alan bölgelerde görülmesi ile ortaya çıkan bir rahatsızlıktır.

Endometrial dokunun, rahim dışarında oluşması anormal bir durum olsa da bu dokularda da adet döngüsü meydana gelir. Endometriozis sonucu ortaya çıkan görüntü çikolatayı andırdığı için bu kistlere ‘çikolata kisti’ adı verilir. Kistin yumurtalıklarda meydana gelmesi durumunda yumurta kalitesi önemli ölçüde düşer.

Fallop tüplerinde meydana geldiğinde ise tıkanıklara neden olur. Karın boşluğu gibi vücudun daha iç kısımlarında meydana geldiğinde ise yapışıklıklar ortaya çıkar.

Çikolata Kisti ve Kısırlık Üzerine Her Şey

Çikolata kistinin çok nadir bir rahatsızlık değildir. Özellikle adet dönemlerinde şiddetli kasık ağrısı çikolata kistlerinin belirtileri başında yer alır. Ancak bazı durumlarda herhangi bir belirti göstermeden de ortaya çıkar.

Kısırlık tedavisi için tıbbi yardım almaya giden birçok kişide çikolata kisti olduğu teşhis edilir. Endometriozis olan kadınların yaklaşık %30 ile %40’ında kısırlık problemi görülür. Endometriozis herhangi bir belirtiye neden olmadığında 6 ile 10 sene arasında fark edilmeyebilir.

Bu nedenle kısırlık konusunda muzdarip olan kişilerde bunun altında yatan sebep çikolata kisti olabilir. Genellikle başarılı tedavilerden sonra gebe kalmak mümkün olurken, geri dönülemeyecek hasarlar meydana geldiğinde (özellikle tüpleri tıkalı ve/veya yumurtalık rezervi azsa) ise tüp bebek yöntemi tercih edilebilir.

Çikolata Kisti Olan Her Kadın Mutlaka Tedavi ile mi Gebe Kalabilir?

Yoksa Kendi Kendine mi Gebe Kalabilirler mi?

Bu soru en çok merak edilen sorulardan biridir. Birçok hastamız yumurtalık rezervi iyi, tüpleri açık ve erkek faktörü infertilitesi yoksa kendi kendine gebe kalabilmektedir. Hiç umuzsuzluğa kapılmamak gerekir.

Tedavi Yöntemi

Çikolata kisti tedavisi hastalığın durumuna göre değişiklikler gösterir. Ağrının çok yüksek olduğu durumlarda ilaç tedavisi ve seçilmiş vakalarda da cerrahi tedavi tercih edilebilir. Özelliklikle Derin Endometriozis saptanan hastalarda cerrahi tedavi ile hastanın tüm hayat kalitesi çok olumlu olarak değişir.

Kısırlığın olduğu durumlarda ise çikolata kisti tedavisi gerek ilaç gerekse cerrahi yapılmadan da tüp bebek gibi yardımcı yöntemler ile hamilelik elde edilebilir. Tekrar altı çizilmesi gereken önemli bir nokta ise çikolata kisti olan hastaların tamamı çocuk sahibi olmak için bir tedavi yapılmadan da gebe kalabilirler.

Cerrahi tedavi sonrası hastaların kendiliğinden gebe kalma şansları artmaktadır. Cerrahi tedaviden sonra gebe kalma ihtimali en çok ilk 1 yıl içindedir. Dolayısıyla bu dönemde hastaya korunma önerilmemelidir. Fakat cerrahi tedavide özellikle yumurtalık rezervi zaten azsa, tekrarlayan cerrahi hikayesi varsa, çift taraflı çikolata kisti (her iki yumurtalıkta) cerrahi tedavi ön planda düşünülmemelidir. Yumurtalık Rezervi zaten düşük olan hastada rezervin daha da azaltılması düzeltilemez klinik sonuçlara neden olabilir.

Read More

Ciddi Adet Sancısı Çikolata Kisti Hastalığının Habercisi Olabilir

Çikolata kisti üreme çağındaki kadınlarda sıkça görülen bir sorun. Özellikle şiddetli adet sancısı olan kadınlarda çikolata kisti görülme oranı %60 gibi yüksek bir oranda.

Bu nedenle kadınların adet dönemlerini takip etmeleri, alışılmışın dışında bir durum yaşamaları halinde mutlaka bir uzmana gitmeleri gerekir.

Türkiye’de yaklaşık 2 milyon kadında çikolata kisti sorunu olduğu bilinse de kadınların bu konu hakkında farkındalığı ne yazık ki yeterli düzeyde değil.

Özellikle genç kızların bu konuda bilinçlenmesi ve uzun vadede kısırlık gibi sorunlar yaşamaması için düzenli olarak kontroller yaptırması çok önemli.

Adet Sancısı Zorunluluk Değil

Adet dönemini yoğun geçiren kadınlar bu durumu kabullenirler. Kasık ve alt karın bölgesinde ağrı ve aşırı kanama aslında çikolata kisti belirtisi olabilir.

Ancak ülkemizde annelerden kızlarına geçen bir alışkanlık olarak adet sancısının kabullenilmesi durumu söz konusu. Özellikle miyom ve çikolata kisti gibi aile hikayesine ve genetik faktörlere bağlı olma ihtimali yüksek durumlarda kadınların daha dikkatli olması gerekir.

Kişinin ailesinde hamile kalamayan ya da tekrarlayan düşükler yapan kadınlar varsa bu sorunun altında çikolata kisti ya da miyom oluşumları aranmalı.

Yeterince Yaşlı Olmaya Gerek Yok

Kadın hastalıklarının ilerleyen yaş ile ortaya çıktığı düşünülse de söz konusu çikolata kisti olduğunda 15 ila 50 yaş arasındaki her kadın risk grubu içerisinde bulunur.

Ergenlik döneminden önce ve menopoza girdikten sonra nadiren de olsa görülen çikolata kisti 25 yaşından sonra çok daha sık ortaya çıkar.

Normal şartlarda yani 15 ila 50 yaş aralığındaki doğurgan kadınlarda endometriozis görülme oranı %10 iken bu oran şiddetli adet sancısı olan kadınlarda %60, annesinde ya da kardeşinde endometriozis sorunu bulunan kadınlar da ise %70 oluyor.

Bu nedenle genç kızların hem ailelerindeki kadınlar ile konuşması hem de şiddetli adet sancılarını göz ardı etmemesi çok önemli. İlerleyen endometriozis kişinin yaşam kalitesini düşüren sorunlara neden olabileceği gibi kısırlık ya da düşük yapma gibi sorunları da beraberinde getirebiliyor.

Read More

Çikolata kisti embriyonun tutunmasını engeller mi?

Rahmin iç astarı olarak kabul edilen endometrium dokusunun rahim dışarısında, karın içerisinde herhangi bir bölgeye yerleşmesi ile beraber çikolata kisti olarak da bilinen endometriozis rahatsızlığı ortaya çıkar. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doç. Dr. Taner Usta, “Çikolata Kisti Embriyonun Tutunmasını Engeller Mi?” sorusuna açıklık getirerek, her 10 kadından birinde görülen bu sinsi hastalık hakkında oldukça faydalı açıklamalarda bulundu.

Çikolata kisti embriyonun tutunmasını engeller mi?
Adet kanamasının ters yönlü olarak akması endometriozis oluşumuna neden olan faktörlerden birisi olsa da tam olarak bu rahatsızlığa neyin sebep olduğu bilinmiyor. Çikolata kisti yerleştiği yere göre kısırlığa da neden olabilir. Pelvik organlarda ya da tüplerde meydana gelen kistler gebeliğe engel olmaktadır.

Özellikle çikolata kistinin ilerleyen evrelerinde kısırlık neredeyse kaçınılmaz olur. Tüp bebek gibi yardımcı üreme yöntemlerine başvuran hastaların yaklaşık olarak %40’ında çikolata kisti olduğu görülüyor.

ÇİKOLATA KİSTİ VE KISIRLIK

Çikolata kistinin kısırlığa neden olmasının altında farklı sebepler yatabilir. Kistin her iki fallop tüpünü tıkaması ya da tüplerde yapışıklık meydana getirmesi sonucunda kısırlık meydana gelebilir.

Kist ayrıca yerleştiği yere göre embriyonun gelişimi için gerekli ortamların bozulmasına neden olabilir. Bunun sonucunda embriyo rahim duvarına tutunamayarak gelişememekte ve gebeliğin oluşamamasına neden olmaktadır.

Kısırlığın görüldüğü durumlarda ise gebe kalmak isteyenler için tüp bebek yöntemi önemli başarı sağlar. Ancak tüp bebek tedavisinin de başarısı yine çikolata kistinin bulunduğu lokasyona göre değişiklik gösterebilir. Bebek sahibi olmak isteyenlerin çikolata kisti olduğu ortaya çıktıktan sonra vakit kaybetmeden tüp bebek tedavisine başvurması önerilir.

TÜP BEBEK VE ÇİKOLATA KİSTİ

Çikolata kisti bulunan kişilerin bir an önce tüp bebek tedavisine başlamalarının tavsiye edilmesinin nedeni bu kistlerin ilerlemeden tedaviye başlayabilmesinden kaynaklanır.

Çikolata kistlerinin büyümesi tedavisinin başarısını önemli ölçüde etkiler. Bazı durumlarda gebe kalma sonrasında yaşanan hormonal değişiklikler ile birlikte çikolata kistleri önemli ölçüde küçülebilir. Ancak bunun gerçekleşeceği kesin bir şey değil. Kistin çok büyük olduğu durumlarda da tüp bebek tedavisini engelleyebilir. Bu nedenle ilk olarak çikolata kistinin tedavi edilmesi ve ondan sonra tüp bebek tedavisinin yapılması gerekir.

Çikolata kisti ortadan kalktığında gebelik şansı önemli ölçüde artar. Kist ortadan kalktıktan sonra bir süre rahim iç yapısının kendini toparlamasını beklemek gerekebilir.

Read More

Çikolata kisti hamilelik şansını azaltıyor mu?

Sıklıkla üreme çağındaki kadınlarda görülen, bazı durumlarda fark edilmesi çok zor olan ve rahim içinde bulunan endometrium tabakasının rahim dışındaki organlara yerleşmesi durumu çikolata kisti ya da endometriozis olarak adlandırılır. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doç. Dr. Taner Usta, her 10 kadından 1’inde görülen çikolata kistlerinin %70 ihtimalle yumurtalıklara yerleştiğini ifade ediyor.

Çikolata kisti hamilelik şansını azaltıyor mu?
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doç. Dr. Usta, çikolata kistinin gebe kalmaya etkisi hakkında detaylı açıklamalarda bulundu. Yumurtalık dışında vücudun farklı bölgelerine yerleşme ihtimali olan endometriozis kadınlar için ciddi sorunlar oluşturur.

ÇİKOLATA KİSTİ VE KISIRLIK

Çikolata kisti kısırlık ile doğrudan bağlantılı bir sorundur. Kısırlık tedavisi görecek kadınlarda endometriozis görülme sıklığı %50’lere kadar çıkabiliyor.

Bu nedenle özellikle gebe kalmak isteyen kadınlarda çikolata kistinin erken teşhis edilmesi ve tedaviye başlanması çok önemli. Çikolata kistinin en sık belirtileri adetlerde ağrı olması, ağrılı ilişki ve gebe kalamamadır. Gebe kalmayı zorlaştırdığı için endometriozis erken tanınmalı ve yumurtalıklara zarar vermeden tedavi edilmelidir. Bunun için bu şikayetleri olan kadınların uzman bir hekime gidip muayene olmaları gerekir.

Çikolata kisti olan kadınların %30’u bu oluşumlar yüzünden hamile kalamıyor. Hafif ve orta şiddetli kistlerde hamile kalma ihtimali varken ilerleyen sorunlarda hamilelik ciddi anlamda riske girebiliyor.

HAMİLE KALMAK İSTEYEN KADINLAR DİKKAT ETMELİ

Çikolata kisti kadınlarda kısırlığa neden olabildiği gibi ayrıca sperm hücreleri üzerinde toksik bir etki oluşturarak spermlerin ölmesine neden olabiliyor. Bundan dolayı çikolata kisti tüplerde bir tıkanma olmasa bile kişinin hamile kalma ihtimali oldukça azaltmış oluyor. Hamile kalmak isteyen kadınlarda çikolata kisti problemi olup olmadığı mutlaka araştırılmalı.

Çikolata kistine yapılan cerrahi müdahale yumurtalık dokusunun da bir miktar alınmasına neden olabilir. Bu sebeple kişinin yumurta rezervi incelenmeli. Eğer kişi evli değilse çikolata kisti tedavisi öncesinde yumurtalarını dondurmak gerekebilir. Aynı şekilde çiftler içinde embriyo dondurma işlemi sonrasında çikolata kisti tedavisi yapılabilir.

ÇİKOLATA KİSTİ TEDAVİSİ

Çikolata kistinin tedavisinde erken teşhisin önemi son derece önemlidir. Erken teşhiste ilaçla tedavi başarılı sonuçlar alınmasına yardımcı olur. Ayrıca erken teşhis edilen endometriozis için yapılacak cerrahi müdahalenin başarı oranı da oldukça yüksektir. İlerleyen durumlarda hem ilaçla tedavi bir seçenek olmaktan çıkar hem de cerrahi müdahalenin başarılı olma şansı azalır.

Read More

Siyatik sinir endometriozisi nedir, neden olur, belirtileri ve tedavi yöntemleri nelerdir?

Endometriozis, üreme çağındaki kadınların yaklaşık olarak %10’unda görülen iyi huylu bir hastalıktır. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doç. Dr. Taner Usta, siyatik sinir endometriozisi hakkında belki de daha önce hiç duymadığımız birbirinden faydalı açıklamalarda bulu

İyi huylu bir hastalık olmasına rağmen ilerleyişi ve diğer organ tutulumları açısından malign (kanser gibi) bir davranışı vardır. Sıklıkla yumurtalıklar, karın içi peritonu, kalın barsak, idrar borusu (üreter) tutulumu olmakla beraber karın içinde tüm organları etkileyebilir.

İNSAN VÜCUDUNUN EN KALIN VE EN UZUN SİNİRİ!

Siyatik sinir insan vücudunun en kalın ve en uzun siniridir. Omuriliğin alt kısmından gelen sinir liflerinden oluştuktan sonra karın boşluğunu terk ederek uyluk arkasına geçer ve dizin arkasında iki ayrı sinire bölünerek ayağa kadar gider.

Ayak tabanın, baldır arkasının, diz ve uyluk arkasının duyusu siyatik sinir ile taşınırken bazı ayak ve bacak kasları da siyatik sinir ile uyarılır. Endometriozis nadir olarak bu sinirin karın içindeki parçasını tutabilir ve siyatik sinir problemlerine yol açabilir.

BELİRTİLERİ NELERDİR?

Siyatik sinir tutulduğunda, özellikle adet döneminde olmak üzere uyluk arkasında, diz arkasında, baldır arkasında ve ayak tabanında ağrı, uyuşukluk hissi, karıncalanma ve kas güçsüzlüğü gözlenir.

Bu şikayetler siyatik sinire bel fıtığı tarafından bir bası yapıldığında veya sinirin seyri sırasında herhangi bir bası veya sıkıştırma bu şikayetlere yol açabilir.

FİZİKİ MUAYENE SONRASI ORTAYA ÇIKAR

Endometriozisin siyatik sinir tutulumunda adet döneminde sinir üzerindeki endometriotik doku da inflamasyon arttığı için şikayetler adet döneminde artar. Bu şikayetlerin endometriozis nedeniyle mi yoksa başka bir sebeple mi olduğu detaylı bir fizik muayene sonrasında ortaya çıkar.

Endometriozis de siyatik sinir tutulumu genelde atlanabilir. Bu yüzden hastanın bu konuda deneyimli doktorlar tarafından muayene edilmesi gerekmektedir.

KESİN TEDAVİ YÖNTEMİ

Kesin tedavisi cerrahi olarak o endometriotik dokunun çıkarılmasıdır. Günümüzde dünyada bu iş için uzmanlaşmış nöropelviologlar (kasık bölgesi sinir cerrahisi yapan) vardır.

Ülkemizde bu sertifikaya sahip sadece iki kadın doğum uzmanı vardır. Nöropelviolog tarafından laparoskopik veya robot eşliğinde lezyonun çıkarılmasıyla bütün şikayetler geriler ve hasta normal hayatına döner.

Lezyon tam olarak sinirin üzerinden çıkarılacağı için bu konuda çok deneyimli olan nöropelviolog tarafından bu cerrahinin yapılması hastanın operasyondan zarar görmesini minimuma indirir

Read More

Regl dönemindeki sancılarınızın sebebi endometriosiz olabilir!

Normal şartlarda rahimin içini kaplayan endometrium dokusunun, vücudun farklı bir bölgesinde yer alması olarak tanımlanan endometriozis hastalığının en yaygın şikayetlerinden biri regl döneminde şiddetli ağrı hissedilmesidir.

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doç. Dr. Taner Usta, regl döneminde oluşan sancıların endometriozis hastalığı ile olan ilişkisi hakkında detaylı açıklamalarda bulundu. Hormonların etkisi altında değişikliklere uğrayan ve gebelik oluşumunda kalınlaşarak bebek için rahat bir sığınak oluşturan bu doku, bebek olmadığında her ay regl dönemi kanama yoluyla dışarı atılır ve bir sonraki adet dönemine kadar hormonların etkisi ile kalınlaşır.

Östrojen hormonuyla uyarılan bir hastalık olduğu için kadınlar menopoza girene kadar birçok defa tekrarlayabilir. Endometrioziste ileri evrelerde sürekli alt karın ve kasık ağrıları görülür. Pelvik ağrısı şikayetiyle kliniğe başvuran kadınların %75’inde endometriozis görülme ihtimali var.

AĞRININ ŞİDDETİ İLE HASTALIĞIN DERECESİ ARASINDA BİR İLİŞKİ YOK

Regl dönemi şiddetli ağrılara neden olan endometriozis hastalığında aslında ağrının şiddeti ile hastalığın derecesi arasında bir ilişki yok. Hafif derecede bir endometriozis şiddetli ağrılara neden olabileceği gibi ileri derecede bir endometriozis olgusunda çok hafif adet sancısı görülebilir hatta hiç bir ağrı olmayabilir.

Bununla beraber sancıların daha erken başlaması ve daha uzun sürmesi hastalığın evresinin ilerlediğine işaret edebilir. Regl dönemine birkaç gün kala başlayan ağrılar adet kanaması ile birlikte şiddetlenir.

SOSYAL HAYATA ETKİSİ

Ağrı kesicilere cevap vermeyen şiddetli ağrılar kanama boyunca devam edebilir. Kasık ve bel ağrılarının da eşlik ettiği bu huzursuzluk bacaklara doğru yayılabilir.

Regl dönemini kâbusa çeviren endometriozis yaşam kalitesini önemli derecede düşürür. Kişi sosyal hayatından uzaklaşır, spor yapamaz, işyerinde ya da okulda odaklanma sorunu yaşar. Bazı hastalar bu sancılar yüzünden regl dönemini yatakta geçirebilir, fazlasıyla ağrı kesici kullanmak ihtiyacı duyabilir. Endometriozis, cinsel ilişki sırasında da ağrıya neden olabilir.

YERLEŞİM YERİNE GÖRE DEĞİŞKENLİK GÖSTERİR

Sanıldığı gibi adet düzensizliği çok sık rastlanan bir durum değildir. Ancak endometriozisli kadınlarda düzensiz ve fazla kanamalar görülebilir. Adet öncesi koyu renkli (kahvemsi) lekelenmeler görülür. Aslında bu lekelenmeler kanamadır.

Kasık ağrısının şekli derin endometriozisin yerleşim yerine göre değişkenlik gösterir. Çok şiddetli adet sancısı, makat ağrısı ve idrar yolları şikayetleri olabilir. Bazı hastalarda ishal, makattan kanama ve kabızlık görülebilir.

Doğrusu çok vakit kaybetmeden tanı konulması ve tedavinin planlanmasıdır. Tüm hastalıklarda olduğu gibi endometriozis için de erken teşhis çok önemlidir.

Read More

Çikolata kisti olanlar çocuk sahibi olabilirler mi? İşte çikolata kisti ve kısırlık tedavisi hakkında bilmeniz gerekenler

Çikolata kistinin gebeliği doğrudan etkilemesinin en önemli nedeni oluşum yerinin üremeyle ilgili ana organlar olmasıdır.

Yumurtalıklarda meydana gelen kistler gebelik için risk oluştursa da hamile kalmak mümkün. Gebe kalmak isteyenler için doğum kontrol ya da adet geciktirme gibi baskılayıcı tedaviler yerine diğer tedavi yöntemleri daha çok tercih ediliyor.

6 İLA 9 AY ARASINDA GEBELİK MÜMKÜN

Endometriozis’in tedavisi ile gebelik olasılığı arttırılabilir. İlk seçeneklerden biri genellikle çikolata kistinin laparoskopik veya robotik yolla çıkarılmasıdır. Fakat önemli nokta her gördüğümüz çikolata kistini ameliyat etmediğimiz, hatta etmememiz gerçeğidir. Çünkü önemli sayıda hasta hiçbir tedavi yapmadan kendi kendine gebe kalabilir.

Önemli olan noktalar ise kendi kendine gebe kalamayacak, cerrahi tedavi ile gebe kalabilecek olan grubu baştan iyi belirlemek gerekir. Laparoskopi, göbek deliğinin hemen altından açılan bir delikten vücuda giriş yapılarak karın boşluğunun ve iç organların incelenmesi; gerekli durumlarda da ek delikler ile müdahalenin yapılması işlemlerine verilen genel addır.

Bu operasyon oldukça kolay olmasının yanı sıra kapalı olması nedeniyle de tercih edilebilir. Günümüzde çikolata kisti çok istisnai bir durum yoksa açık olarak ameliyat edilmemektedir.

Çikolata kisti olan kadınlarda laparoskopi uygulaması ile yumurtalık çikolata kistleri alınabilir. Tüplerdeki tıkanmalar ya da pelviste bulunan endometriozis odakları temizlenebilir. Bu uygulama sonrasında 6 ila 9 ay arasında kendi kendine gebelik mümkün olabilir.

Ameliyattan sonra, evre I veya II hastalığı olan hastalarda aylık gebelik şansı yaklaşık %4-5 arasında artarken, evre III veya IV olan hastalarda artış %1-2’dir.

Endometriozis teşhisi ile laparoskopi veya robotik cerrahi ile ameliyat edilen kadınlarda gebelik oluşması için en yüksek şans ameliyat sonrası ilk altı ile dokuz aylık dönemde olduğunu hastalarımız mutlaka bilmelidir. Bu gebe kalma şansının en yüksek olduğu dönemi korunarak geçirmemek gerekir.

ÇİKOLATA KİSTİ VE DÜŞÜK YUMURTALIK REZERVİ

Özellikle yumurta rezervi baştan çok düşük olan, tekrarlayan endometriozis cerrahisi veya çift taraflı yumurtalıklarda endometrioması olan hastalarda çok dikkatli davranmak gerekir.

Çok sınırlı olan endometriozis rezervi olduğu için evliyse hızlıca tüp bebek, bekarsa yumurta dondurulması çok önemli bir tedavi seçeneği olarak mutlaka akla getirilmeli. Bu düşük yumurtalık rezervi olan hastalara cerrahi tedavi yapmak fayda dan çok zarar getirebilir.

Mutlaka cerrahi tedavinin yapılması gereken hastalarda ise önce IVF ile başlayıp, yumurta toplanması sonrası cerrahi tedavi yapılıp, iyileşme döneminden sonra embriyo transferi gebe kalma şansını belirgin olarak arttırır.

ÇİKOLATA KİSTİ VE TÜP BEBEK

IVF prosedürleri ile doğurganlığı arttırmak mümkün. In vitri fertilizasyon (IVF) yani ‘tüp bebek uygulamaları’ laboratuvar ortamında sperm ve yumurtanın birleştirilmesini sağladığından, endometriozis’e bağlı infertiliteden kadınlar için bu yöntem öne çıkar.

Eğer cerrahi sonrası 1 yıl içerisinde gebelik oluşmadıysa yardımla üreme tedavilerine geçilmeli. İleri evre endometriozis’i olan infertil kadınlarda cerrahi yapmadan yardımla üreme tedavilerine [(in vitro fertilizasyon/embriyo transferi (IV/ET) (tüp bebek)] direkt geçilebilir.

İnfertil bir kadında endometriozis tedavisinde medikal ilaç tedavisi ile çikolata kistinin tedavisi genellikle faydası olmadığı için uygulanmaz, tersine infertilite tedavisini geciktirebilir.

Burada oyalanılmadan önce gebelik isteği varsa bunun çözülmesi sonrasında ise medikal ve/veya cerrahi tedavi düşünülebilir. Çok ciddi ağrı ve diğer şikayetleri olan, tüpleri ileri derecede bozuk olan hastalarda hızlıca tüp bebek, yumurta/embriyo dondurulmasının ardından cerrahi tedavi ve kısa bir iyileşme dönemi sonrası embriyo transferi çok önemli bir tedavi seçeneği olarak karşımıza çıkar.

Bağışıklık sistemini güçlendirmek ve mevcut endometriozis’i azaltmak için beslenme alışkanlıklarının da değiştirilmesi tercih edilebilir. Akupunktur ve bitkisel tedaviler de tercih edebileceğiniz ameliyatsız tedavi yöntemleri arasında yer alır.

ÇİKOLATA KİSTİ OLAN KADINLAR GEBELİKTE BİR PROBLEM İLE KARŞILAŞIR MI?

Çikolata kisti olan kadınların hamile kalmaları imkansız değil ve gebe kalmadan önce çikolata kistinin farkında olmayan birçok hasta var. Gebelik çikolata kistini tam olarak tedavi etmese de, gebelik sırasında çikolata kistleri baskılanabilir ve şikayetler genellikle azaltılır.

Buna ek olarak, çikolata kistinin bebek üzerinde etkisi olmadığı kabul edilmeli. Özellikle son yıllarda çikolata kistinin gebe kaldıktan sonra da, gebelik süresince bazı problemlere neden olabildiği belirtildi.

Bunlar erken doğum, düşük doğum ağırlıklı bebek ve plasenta’nın (çocuğun eşi) erken ayrılmasıdır. Ama çok kesin kanıtlar yok ve hastaların çoğu sağlıklı bebekler doğuruyor.

Read More