Siyatik Sinir Endometriozisi

Endometriozis, üreme çağındaki kadınların yaklaşık olarak %10’nda görülen iyi huylu bir hastalıktır. İyi huylu bir hastalık olmasına rağmen ilerleyişi ve diğer organ tutulumları açısından malign (kanser gibi) bir davranışı vardır. Sıklıkla yumurtalıklar, karın içi peritonu, kalın barsak, idrar borusu (üreter) tutulumu olmakla beraber karın içinde tüm organları etkileyebilir.

Read More

Çikolata Kisti Hamilelikte Kaybolur Mu?

Hamileliğin, çikolata kistine iyi geldiği gibi yaygın bir kanı bulunmaktadır. Bu fikir 20. yüzyıl başlarından itibaren akıllara yerleşmiş bir durumdur. Çikolata kisti için hamilelik, 1950 ve 1960’lı yıllarında başlarından itibaren bir tedavi yöntemi olarak önerilmiştir. Bu dönemlerde çikolata kisti bulunan kadınların vaka sunumlarında gebelikten sonra çikolata kistinin ortadan kalktığı bilgileri yer almaktadır.

Read More

Çikolata Kistinin İlerlememesi İçin Neler Yapılmalıdır?

Yapılan araştırmalara göre başta çikolata olmak üzere şekerli gıdaların, et, buğday ve süt ürünlerinin azaltılmasının olumlu etkileri olduğu gözlemlenmiştir. Ayrıca Omega 3 gibi yararlı yağ açısından zengin somon, alabalık veya uskumru gibi yağ açısından bol balık çeşitlerinin yanı sıra fındık ve fıstık gibi kabuklu yiyecekler ile çekirdekler iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olur.

Read More

Çikolata Kistinden Korunma Yolları

Çikolata kistinin tam olarak hangi nedenlerden ortaya çıktığı bilinmediği için kesin bir korunma yöntemi de yoktur. Halk arasında çikolata kistinden korunmak için çeşitli bitkisel yöntemler olduğu düşünülse de bu yanlış bir düşüncedir. Alternatif tıp adı altında bazı yöntemler dile getirilmektedir. Ancak bu yöntemlerinin herhangi bir koruyucu ya da önleyici bir etkisi şu ana kadar kanıtlanamamıştır.

Read More

Çikolata Kisti ve Beslenme

Düzenli ve sağlıklı beslenmek sadece daha enerjik ve zinde hissetmenizi sağlamaz aynı zamanda endometriozis semptomlarını da zayıflatır ve doğurganlığınızı yeniden kazanmanıza yardımcı olabilir. Beslenme alışkanlıklarınızı değiştirerek çikolata kisti oluşma riskinizi veya mevcut kistin etkilerini azaltabilirsiniz. Hormonları dengelemek, östrojen seviyesini optimum seviyeye çekmek, çikolata kisti rahatsızlıklarını azaltmak ve hamile kalmak için çeşitli diyetleri uygulamanız durumunuza katkı sağlayabilir.

Read More

Genç Kızlarda Çikolata Kisti

Endometriozis ilk aybaşı periyodu başlarında gençlere başlayabilir. Bir gence, normal aktiviteyi etkileyebilecek kadar menstrüel ağrı varsa bir doktora danışmak önemlidir. Reçetesiz ağrı kesici ilaçlar ve semptomların dikkatli bir şekilde kaydedilmesi ilk adım olabilir. Gençler ve yetişkinler için tedavi seçenekleri aynıdır.

Read More

Çikolata Kisti İle Başetme Yolları

Endometrioz önlenemezken, bazı yaşam tarzı önlemleri durumu idare etmeye ve endometriozis semptomlarını iyileştirmeye yardımcı olabilir. Egzersiz, endorfinlerin üretimi yoluyla ağrıyı hafifletmeye yardımcı olabilir. Bazı kadınlar, yoga, masaj, akupunktur ve meditasyon gibi tekniklerin semptomları yönetmede yararlı olduğunu bulmuşlardır.

Read More

Endometriozis ile Menstrüel Ağrı

Üreme döneminde salgılanan östrojen ve progesteron hormonlarına karşı oldukça duyarlı endometriozis odakları, bu hormonların varlığında ilerleme eğilimi göstermektedir. Günümüzde çikolata kistini yok edecek bir ilaç tedavisi yoktur. Titiz bir Cerrahi tedavi ile hastalarımız bu önemli hastalıktan kurtulabilse de gene önemli sayıda hastada çikolata kisti hastalığı tekrarlayabilmektedir.

Endometriozis’in (çikolata kisti) tedavisinde bilinen en etkili tedavilerden biri cerrahi yaklaşımdır. Hastanın durumuna göre herhangi bir engel yoksa cerrahi tedavide genellikle laparoskopik veya robotik cerrahi (kapalı ameliyat) tercih edilir. Bunun nedeni ameliyat sonrası hasta konforu ve iyileşme süresinin açık ameliyatlara göre daha kısa olması, ameliyat sonrası ağrının daha az olması ve ağrı kesici ihtiyacının daha az olmasıdır.

Read More