Özellikle yumurta rezervi azalmış hastalarda endometrioma tedavisi çok daha dikkat edilmesi gereken bir tedavi yöntemi olarak bilinmelidir. Rezervi düşük olan bir kadında, yeterli değerlendirmenin ameliyat öncesinde yapılmaması, bu ameliyatlar için yeterli cerrahi deneyimin olmaması maalesef yumurtalık rezervini daha da azaltabilir.

Hatta özellikle çift taraflı çikolata kisti olan, daha önce yumurtalığından tekrarlayan cerrahi geçiren hastalarda hastanın gebe kalamasına, tüp bebekte başarısızlığa ve hatta ERKEN MENOPOZ’a girmesine bile neden olabilir.

Çikolata Kisti Olan ve Gebe Kalmak İsteyen Kadınlarda Laparoskopik Cerrahi Hastanın Gebe Kalma Şansını Arttırır mı?

Çikolata kisti kadınlarda yumurtalık rezervlerinin düşmesine neden olabildiği gibi cerrahi prosedür de anlık rezervlerin düşmesine yol açabilir. Yumurtalık rezervi düşük olan kadınlarda kistin çıkarılması hastanın menopoza girmesine neden olabileceğinden genellikle tercih edilen bir yöntem değildir. Peki o zaman cerrahi tedavi kime yapılmalı?

Çikolata kisti yumurtalık rezervini cerrahi yapılmasa da azaltmaktadır. Özellikle yumurtalık rezervi iyi olan, tek taraflı endometrioması olan kadınlarda yapılan Endoskopik Cerrahi hem hastanın KENDİ KENDİNE GEBE KALMA ŞANSINI hem de HASTANIN BU HASTALIKTAN KALICI KURTULABİLME şansını arttırmaktadır. Özellikle pelvik ağrısı olan grupta, cerrahi tedavi ile ağrının giderilmesi, hastanın günlük hayatını ve evlilik hayatını olumlu etkilerken, gebe kalma şansını daha belirgin arttırmaktadır.