DİKKAT! AMELİYAT YERİNDEKİ AĞRINIZIN SEBEBİ ÇİKOLATA KİSTİ OLABİLİR

Eğer daha önce sezaryen ya da myom ameliyatı geçirdiyseniz ve ameliyat bölgenizde özellikle adet döneminde (ya da dışında) ağrı ve şişlik varsa bunun sebebi çikolata kistinin eski adet ameliyat yerine yerleşmesi olabilir.

Rahim içindeki endometrium dokusu ameliyat sırasında karın ön duvarına ve cilt altı dokulara yerleşerek çikolata kistini meydana getirebilir. Bu bölgede mavi-mor renkli, hassas, sert, dokunmakla-basmakla ağrılı ve özellikle adet döneminde daha da ağrılı lezyonlara neden olabilir. Hatta normal doğum sonrasında epizyotomi kesisine yerleşerek aynı şikayetlere sebep olabilirler. Adet döneminde dikiş yerinde tıbbi adıyla ‘’skar endometriozisi’’ (eski ameliyat veya dikiş yerinde çikolata kisti) tanısı bu konuda deneyimli uzman hekimler tarafından kolaylıkla konur.

İlaçla tedavisi bulunmamaktadır. Tedavisi cerrahi olarak çikolata kistinin yerleştiği bölgenin çıkarılması ile gerçekleştirilir. Bazı hastalarda çikolata kisti çok büyük olup o bölgede ciddi defekte neden olabilir. Bu durumlarda karın ön duvarına suni yama (Mesh) yerleştirilerek bu büyük defekt onarılır. Nadiren de olsa bu Skar Yeri Endometriozis’inin kansere (Sarkom-Yumuşak dokuların Kötü huylu tümörü) dönüşebileceği literatürde bildirilmiştir. Hastalar bu konuda mutlaka bilgilendirilmelidir.

Skar endometriozis (çikolata kisti) oluşan bölge.

Cerrahi müdahale ile alınan skar endometriozis (çikolata kisti) örneği.