ÇİKOLATA KİSTİ PATLAR MI?

Çikolata kistinin duvarının yırtılarak, kist içeriğinin karnın içerisine dağılması çok sık görülen klinik bir durum değildir. Ama azda olsa çikolata kistinin patlama riski vardır. Fakat klinikte karşılaşıldığında önemli klinik durumlara neden olabilir. Bazen bir anda ortaya çıkan, şiddetli ya da keskin, daha önceki ağrılara benzemeyen ağrıların sebebi çikolata kistinin patlaması daha doğru bir tabirle duvarının yırtılması ve kist içeriğinin dışarı akması nedeni ile olabilir.

ÇİKOLATA KİSTİ PATLARSA NE OLUR?

Çikolata kisti patladığı takdirde kist içeriği kistin bulunduğu yumurtalığın üzerine ya da pelvis bölgesinde bulunan diğer organların üzerine dağılabilir. Bu durumda enfeksiyon, organların birbirine yapışması ve kasık ağrısı gibi sorunlara neden olabilir. Kist patladığı takdirde acil müdahale etmek gerekebilir. Kistin patlaması sonucunda kanama, yüksek ateş, mide bulantısı ve kusma ya da şiddetli ağrı görülebilir. Karında ciddi bir enfeksiyon gelişebilir. Bu tarz belirtileri gördüğünüz takdirde hemen doktorunuza başvurmanız gerekmektedir. Çikolata kistinden dolayı tüpler ya da yumurtalıkların birbirine yapışması sonucu kadınlarda kısırlık ile ilgili risk artışına sebep olabilir. Sonuç olarak hamile kalma şansını azaltabilir.

KİMLER ÇİKOLATA KİSTİ PATLADIĞINDA NE GİBİ DURUMLARLA KARŞILAŞIR?

Ağrı aniden ve genel olarak kistin yer aldığı taraftan başlar. Ağrının nedeni ise kistin patlaması değil, kist içerisinde yer alan kan ve diğer maddelerin karın boşluğuna akması ve bunlara vücudun verdiği karşı reaksiyon nedeniyledir. Bu durumda karın aşırı derecede hassaslaşır ve dokunulduğunda bile keskin bir ağrı hissedilebilir. Genellikle patlayan ya da yırtılan kistler daha büyük boyutlu kistlerdir. Küçük kistler de ise patlama ya da yırtılma oranı büyük kistlere göre çok daha düşüktür. Patlama ya da yırtılma durumlarında klinik tablonun durumuna göre cerrahi müdahale gerekebilmektedir.

ÇİKOLATA KİSTİ NASIL PATLAR?

Çikolata kisti sinsi kabul edilir ve ilerlemeye son derece müsaittir. Kistin boyutu büyüdükçe, cidara yapılan basınç artar. Bu da çikolata kisti patlamasına neden olabilir. Çikolata kisti cinsel ilişki esnasında veya bir egzersiz sonucunda patlayabilir. Muayene esnasında yapılacak baskı da kistin patlamasına neden olabilir. Çikolata kisti patladığı sırada bıçak saplanması gibi ani bir acı hissedilebilir.  Kist nedeniyle görülen kanama ve ağrılar patlamadan bir süre sonra kendiliğinden ortadan kalkmaktadır. Çikolata kistlerinin patlama ya da yırtılma oranları vücutta görülen diğer kistlere göre daha az olarak görülmektedir.