ÇİKOLATA KİSTİ İLE BENZER BELİRTİLER GÖSTEREN DİĞER HASTALIKLAR NELERDİR?

Çikolata kisti her hastada aynı belirtileri göstermemektedir. Ayrıca bazı hastalarda hiçbir şekilde belirti göstermeyebilmektedir ve bu hastalarda çikolata kisti tanısı tesadüfen konulmaktadır. Kistin genel belirtileri ise diğer hastalıklarda da da sıkça rastlanılan belirtilerden olduğu için başka hastalıklarla da kolay bir şekilde karşılaştırılabilir. Çikolata kistinden muzdarip hastalar yanlış ve geç teşhis sonucunda uzun süre boyunca yanlış tedaviler alabilmektedir. Tanı süresi ülkeden ülkeye değişmekle birlikte 10 yıla kadar uzayabilmektedir. Bir çok hastalıkla benzer belirtilere sahip olan çikolata kisti tedavi edilmediğinde hastanın yaşam kalitesini düşürüp, hem sosyal yaşamlarından hem de iş hayatlarından geri kalmasına neden olabilmektedir.

Çikolata Kistinin Belirtileri

Çikolata kistinin en çok görülen belirtilerinin başında kronik kasık ağrısı (Pelvik Ağrı) gelmektedir. Basit ağrı kesiciler ile geçmeyen, 6 aydan daha uzun süren ve tıbbi tedavi ile düzeltilemeyen bu ağrılar görüldüğünde çikolata kisti olabileceği akla az gelmektedir. Genellikle ilk düşünülen barsak problemleri ve mide problemleri olmaktadır. Bu da tanı ve tedavide gecikmelere neden olmaktadır. Çikolata kisti her ne kadar direkt olarak kısırlığa neden olmasa da, kısırlık problemi yaşayan bir çok kadında çikolata kisti olduğu bilinmektedir. Ancak kısırlık yaşayan kadınların büyük bir kısmında çikolata kisti akla gelmemektedir.

Diğer Hastalıklar ile Karıştırılabilen Belirtiler

Çikolata kistinin en çok görülen şikayetlerinden birisi de ağrılardır. Özellikle adet döneminde artan ağrılar genellikle karın ağrısı, bel ağrısı, bacak ağrısı, makatta ağrı olarak görülmektedir. Bu gibi belirtiler bir çok hastalıklar ile ortak belirtilerdir. Belde ve bacakta yaşanan ağrı kolay bir şekilde bel fıtığı ile karıştırılabilir. Çikolata kistinin neden olduğu idrarda ya da dışkıda kan görülmesi, sık sık idrara çıkma ve bu esnada güçlük çekme gibi belirtiler nadir görülseler de genellikle idrar yolu enfeksiyonu ya da diğer üriner sistem problemleri ile karıştırılabilir. Pelvik bölgedeki sinirlerin tutulması sonucu motor fonksiyon kaybı (adet döneminde yürüyememe) görülebilir. Adet döneminde karındaki eski ameliyat yerinde ağrılı şişlik (skar endometriozisi) şeklinde görülebilir. Nadiren göbek deliğinde, burunda, gözyaşı kanalında görülebilir. Ve bu bölgeler de de tipik olarak adet döneminde ağrı ve kanama ile kendini belli eder. Bu gibi belirtiler çikolata kisti teşhisi koymayı zorlaştırmaktadır. Bu gibi belirtiler görüldüğünde çikolata kistinin kesin tanısının yapılması için jinekolojik muayene ve ultrason görüntüleme ve gerekli durumlarda mesane ve bağırsakların kamera ile incelenmesi, Magnetik Rezonans Görüntülemeye (MRI) başvurmak gerekir.