Genç Kızlarda Çikolata Kisti

Prof. Dr. Taner Usta - Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
Prof. Dr. Taner Usta - Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
Endometriozis
Risk Testi
Eğer 10 sorudan 5 soruya cevabınız evet ise Çikolata Kisti (Endometriozis) hastalığına sahip olabilirsiniz. En yakın zamanda Kadın Hastalıkları ve Doğum uzmanına muayene olmanızı öneriyoruz!
Sizi Arayalım

Genç Kızlarda Çikolata Kisti

Genç Kızlarda Çikolata Kisti

İlk adet ile birlikte genç kızlarda endometriozis başlayabilir. Bu durumda erken teşhis için genç kadınların bilinçlendirilmesi önemlidir. Çikolata kisti tedavisi ya da çaresi olmayan bir rahatsızlık olmasa da etkilediği ve ortaya çıktığı bölge sebebiyle tabu olabilecek rahatsızlıklar arasında yer alır. Özellikle ilk kez regl olan genç kadınlar için vücutlarındaki bu değişim olabildiğince zorludur.

Hem fiziksel hem de psikolojik değişimlerin yaşanmasına neden olan ilk adet döngüsü aynı zamanda kişinin kıyas yapamayacak kadar yabancı olduğu bir durumdur. Düzenli adet gören kadınlar herhangi bir sorun ya da farklılık olduğunu rahatlıkla anlayabilirken ilk kez regl olan genç kadınlar deneyimsizlikleri nedeniyle normal ya da anormal durumları anlayamazlar. Bu nedenle cinsel sağlık üzerine bilgilendirici konuşmalar yapmak çok önemlidir.

Genç yaştaki kızlarda pelvik ağrı ve adet sancısı sık görülen şikayetlerdir. Pelvik ağrısı olan genç kızların tedavisinde ilk basamak NSAİD (nonsteroidal antiinflamatuar) ilaçlardır. İlaçlara dirençli ağrısı olan genç kızlarda çikolata kisti mutlaka akla gelmelidir.

Erişkin kadınlarda çikolata kistleri adet döneminde bulgu verirken, genç kızlarda hem adet döneminde hem de adet dışında pelvik ağrıya sebep olabilir. Bu ağrılar nedeniyle sık sık okula gitmekte, spor aktiviteleri ve sosyal aktivitelere katılmakta güçlük çekebilirler.

Genç Kızların Endometriozis Hakkında Bilmesi Gerekenler

Ağrılı, ağır ve düzensiz adet dönemleri olan gençler mutlaka aileleri ile iletişime geçmeli ve uzman bir doktora görünmelidir. Adet ağrısı normal bir süreç olsa da yaşam kalitesini dibe çeken, ağrı kesiciler ile dinmeyen ve kişinin yataktan çıkmasına engel olacak kadar şiddetli ağrılar normal olarak algılanmamalıdır. Tuvalete giderken ağrı, sürekli yorgunluk, adet dönemleri arasında şiddetli pelvik ağrılar size endometriozis ile ilgili sinyaller veriyor olabilir.

Bu sinyalleri aldığınız zaman endişelenip korkmanıza hiç gerek yoktur. Dünyada yapılan araştırmalarda genel olarak her 10 kadından 1’inde ortaya çıkan bu rahatsızlık tedavi edilebilir ve kontrol altına alınabilir olduğu için hiçbir şekilde endişelenmenize gerek yoktur. Çikolata kisti tanısı koyulan ve hayatına mutlu, enerjik ve sorunsuz bir şekilde devam eden kadınlar olduğunu aklınızdan çıkarmayın.

Genç Kızlarda Çikolata Kistinin Diğer Bulguları Nelerdir?

Hem adet dönemi boyunda hem de adet dışı ağrı kesiciye cevap vermeyen ağrı, sırt ve bel ağrısı, şişkinlik, düzensiz adet, adet kanamasının fazla olması, ara kanama, tuvaletini yapmakta zorlanma çikolata kistinin diğer bulgularıdır.

Hangi Genç Kızlar Risk Altında?

Endometriozis genetik eğilime sahip bir hastalıktır, bu nedenle ailesinde endometriozis olan genç kızlarda (anneler, kızkardeşler ve teyzeler) çikolata kisti olma riski daha yüksektir. Fakat yakın akrabalarda olması mutlaka çikolata kistinin o kişide olacağı anlamaına gelmez. Bunun dışında erken yaşta adet görmeye başlayan, sık ve fazla miktarda adet gören, doğuştan rahim anomalisi olan genç kızlar çikolata kisti açısından risk altındadır.

Genç Kızlarda Çikolata Kisti Tanısı Nasıl Konulur?

Detaylı bir anamnez sonrası fizik muayeneye geçilir. Muayenede pelvisteki (leğen kemiğinin içi) överler (yumurtalıklar), uterus (rahim) ve vagen incelense de rektum, idrar yolları, mesane (idrar torbası) incelemeye dahil edilir. Cinsel olarak aktif olmayan genç kızlarda bu muayene vaginal yoldan yapılamayacağı için rektal muayene (makat) ve  iyi bir görüntüleme amaçlı transrektal ultrason kullanılabilir.

Buna ek olarak sadece yumurtalıklara sınırlı olmayan hastalıkta, komşu organ tutulumundan (özellikle bağırsaklar) şüphelenilen durumlarda (Derin İnfiltratif Endometriozis), net ultrasonografi ile ayırt edilemeyen durumlarda (kanser?), MR’dan faydalanılmaktadır. Bağırsak tutulumunda eğer lezyonun bağırsak iç tarafını tuttuğundan şüpheleniliyorsa rektoskopi yapılmalıdır.

Endometriozis’in kesin tanısı, laparoskopik olarak lezyonların görülmesi ve bu lezyonlardan alınan doku örneklerinin patolojik olarak incelenmesi ile konur. Aynı seansta hem hastalığın varlığı, yaygınlığı (evresi) değerlendirilir, hem de doku örneği sayesinde kesin tanı konulabilmektedir. Fakat günümüzde sadece hastalığın tanısını koymak için laparoskopi (Diagnostik Laparoskopi) yapılmamaktadır. Cerrahi tedavi de yapılacaksa laparoskopi yapılmaktadır.

Genç Kızlarda Çikolata Kisti Tedavisi

Ağrı kesiciler (Nonsteroid antiinflamatuvar ilaçlar)

İbuprofen veya naproksen sodyum gibi ağrı kesiciler sıklıkla pelvik ağrı ve menstruel krampların hafifletilmesine yardımcı olmak için kullanılırlar. Bu ağrı kesici ilaçların endometriotik implantlar (organların veya barsak zarının üzerine yerleşen çikolata kisti odakları) veya endometriozisin ilerlemesi üzerinde herhangi bir etkisi yoktur. Bununla birlikte, ağrıya neden olan prostaglandinlerin üretimini azaltırlar, dolayısıyla ağrıyı da azaltabilirler.

Doğum Kontrol Hapları (Oral kontraseptif haplar, OK)

Östrojen ve progesteron kombinasyonu  endometriozis tedavisinde de kullanılmaktadır. Özellikle ağrı üzerine etki etmek için kullanılırlar. Diğer bir kullanım alanı ise cerrahi sonrası tekrar hastalığın görülme riskini azaltmak için ameliyat sonrası kullanımlarıdır.

Progestinler

Progestinler (örneğin, dienogest, medroksiprogesteron asetat, noretindron asetat, norgestrel asetat) tedavide kullanılmaktadırlar. Özellikle endometriozis için ruhsatlandırılmış Dienogest hem dünyada hem de ülkemizde semptomatik hastalarda (şikayetleri olan hastalarda) yaygın olarak kullanılmaktadır. Genç kızlarda en sık yan etkileri (çok sık görülmese de); kilo kaybı, karında şişlik, akne, duygusal kararsızlık baş ağrısı ve adet düzensizliğidir. Devamlı kombine hormon tedavisini (Oral kontraseptif haplar) tolere edemeyen veya kullanımında mahsur olan hastalarda da tercih edilebilir. Daha önceki yıllarda sıklıkla OK kullanılırken, günümüzde özellikle bu hastalık için ruhsatlandırılmış progesteronlar oldukça yaygın kullanılmaktadır.

Yalancı (Geçici) Menopoz İğneleri (GnRH analogları)

Ağrıyı azaltmak ve endometriozis implantlarının (odaklarının) boyutunu küçültmek için etkili bir şekilde kullanılmaktadır. Bu ilaçlar, yumurtalıkları uyaran hormonların hipofiz bezinden salınımını engelleyerek yumurtalıklar tarafından östrojen üretimini baskılamaktadır. Sonuç olarak, tedavi sonrası adet dönemleri menopozu taklit ederek durur. Fakat 18 yaş altı genç kızlarda GnRH agonisti kullanılması önerilmemektedir.

Danazol

Yüksek androjen (erkeklerdeki baskın, yüksek seviyede bulunan hormonlar, erkeklik hormonları) ve düşük östrojen hormonal ortamı yaratarak östrojenin yumurta üretimi ve yumurtlama etkisini engelleyen sentetik bir ilaçtır. Fakat ciddi yan etki profili nedeniyle genç kızlarda tercih etmediğimiz bir ilaçtır.

Cerrahi tedavi

Endometriozis’in tedavisinde, eğer hastanın şikayetleri çok şiddetli ise, bu şikayetler tıbbi tedavi yeterli cevap vermiyorsa veya bağırsak ve idrar yollarında tıkanıklık meydana gelmiş ise ameliyat tercih edilen tedavi yöntemidir. Genç kızlarda ilerleyen zamanda çocuk isteği olacağından rahim ve yumurtalık dokusunun korunduğu konservatif yöntem (sadece endometriotik dokuların cerrahi olarak çıkartılması, yumurtakıların maksimal korunması) uygulanmalıdır.

Endometriozis cerrahisindeki en önemli nokta bu cerrahiyi yapan hekim’in gerekli bilgi ve tecrübeye sahip olması başarılı bir sonuç için olmazsa olmazdır. Yeterli tecrübeye sahip olmayan bir hekimin bu ameliyatı yapması ameliyat sırasında yüksek komplikasyon oranı (kanama, damar yaralanması, idrar yollarında ve barsakta yaralanma ve fistül) ve ameliyat sonrasında da erken dönemde hastalığın tekrarlaması ile birlikte olacaktır. Başarılı bir cerrahi ile istendiğinde kendiliğinden gebe kalabilme, ağrısız bir yaşam ve düşük hastalığın tekrarlama oranı görülecektir. Özellikle ileri evre hastalıkta, Derin İnfiltratif Endometriozis’te daha önceden hekimin bu ameliyatları çok sayıda yapmış olması başarılı bir cerrahi tedavi için çok önemlidir.

Çikolata Kisti Şüphesi Varsa Yapmanız Gerekenler

Endometriozis, rahimin iç duvarında yer alan dokuların rahim dışında oluşmasıyla meydana gelen bir rahatsızlıktır. Bu hücreler her ay regl döngüsü ile birlikte parçalanır, çünkü atılması gereken kanın vücuttan çıkmasının başka bir yolu yoktur. Bu durumda normal regl döneminiz ile karıştırabileceğiniz bir süreç yaşayabilirsiniz. Ancak en ufak bir anormallik hissinde aileniz ile görüşerek uzman bir doktordan randevu almak en sağlıklı karar olacaktır. Doktora gideceğiniz süreçte kendiniz için ağrı ve semptom günlüğü oluşturarak hasta hikayenizin tanıya yardımcı olmasını sağlayabilirsiniz.

Hasta yorumları
İyileşen, mutlu hasta!
Elçin 24, Istanbul

Dünyanın en tatlı, işini en iyi şekilde yapan ve en “caring” doktoru ile karşılaştığım için çok şanslıyım! Her şey için çok teşekkürler.

A. B. 24, Istanbul

Merhaba HOŞGELDİN mart ve endometriozis farkındalık ayı. 10 kadından biri endometriozis hastası kimi farkında kimi farkında değil. Genel olarak normal olarak karşılanan ağrı bazen normal olmayabiliyor. Eğer şiddetli ağrı yaşıyorsanız mutlaka bir doktora gözükmelisiniz. Kimseye kulak asmayın. Herkese normal gelen sizin için normal olmaya bilir. Bende bir endometriozis hastasıyım. 2018 temmuz ayında ameliyat oldum iyi ki @drtanerusta ile karşılaşmışım. ✔️ Benim karın içinde kist vardı. Her ay ağrılar yaşıyordum ve hayat çok kısa neden her ayınızın bir kaç gününü yatarak geçireseniz. Şimdilik çok şükür daha iyiyim ama endometriozisin kesin çözümü yok. Farkına var. İhmal etme.

Neslihan Gülbeyaz 24, Istanbul

Benim de çikolata kisti hastalığım vardı. Sizin sayenizde kurtuldum. Şimdi 6 yaşında bir oğlum var.

Gülnihal 24, Istanbul

Sayın doktorum ben de sizin sayenizde bu hastalıktan kurtuldum inşallah Herşey için çok teşekkür ederim Allah razı olsun hocam

Güler Javadova Azerbaycan

Siz cok harika doktorsunuz tanidigim ucun cok mutluyum Doktor bey iyiki varsiniz her zaman zirvelerde olmaginizi dileyirem.

Şükran Karagöz 24, İstanbul

Hıcbır dr bulamadığı çok uzun yıllar agrıyla yaşadığım korkunc agrılarımdan @drtanerusta sayesınde onun usta ellerınde kurtuldum tekrar tekrar teşekkür ederim dr bey yasama sevıncım geldı 6 ay oldu operasyon gecelı agrı kesıcı almadan agrı olmadan yasamak bundan daha güzel ne olabılır ıyı kı sızı tanımışım ıyı kı karşıma çıkmışsınız dualarımdasınız hep sevgıyle kalın

Burcu Yılmaz 24, İstanbul

2 ay önce ameliyat oldum anlatamam ne ağrılar çektim yıllarca ameliyat gününe kadar neler yaşadım! İzmir den koşarak geldim @drtanerusta doktoruma nasıl iyi nasıl mükemmel anlatamam... Laparoskopik ameliyat oldum 9 cm Di kist artık karnım o kadar şişmişti ki hem ruhsal hem bedensel zarar görmüştüm. Ağrıdan hastaneye gittiğimde beni kimse anlamıyordu. Kist ağrısı bu kadar olmaz diyen doluydu etrafım Çok korkunç zamanlarımı @drtanerusta doktorumun ellerinde bıraktım ve şimdi iyiyim elime gelen kist yok ağrı yok inanamıyorum hala ama yoklar.

Gözde Atak 24, İstanbul

Teşhis itibariyle 10yıl teşhis öncesini sayarsak 15 yıllık endometriozisliydim. canım doktorum,ağrımı acımı dindirenim,minnet sebebim,endometriozis denilince Türkiye’nin değil dünyanın sayılı doktorlarından,adı gibi usta ellere sahip.

Esra K. E. 24, İstanbul

20 Nisan 2015 tarihinde ameliyat oldum. Ameliyatim A.Taner Usta ve ekibi tarafından gerçekleştirildi. Konusunda son derece başarılı olan Taner hoca gerçekten mükemmel bir hekim ve ayrıcalıklı bir insan. Ekibi ise aynı şekilde insana değer veren başarılı ve kaliteli insanlar. Hepsine emeklerinden dolayi sonsuz teşekkürlerimi sunarım. Herkese acil şifalar ve bu ekibe tedavi olma şansı dilerim.

S. B. 24, İstanbul

16 haziran 2014te ameliyat oldum. Allah ondan razı olsun iyi bir hakim .Ellerine sağlık başarılar dilerim Taner hocam.

A. T. 24, İstanbul

Devlet hastanesinde ve çokta yoğun olmasına rağmen hastaya özel olduğunu hissettiren, ilgili, çözüm odaklı mükemmel bir doktor sevdim ben DR. TANER USTA'yı.

Nliay M. 24, İstanbul

Geçirmiş olduğum ameliyat sonrası ilgi ve alakasını esirgemeyen başta Dr. Taner Usta olmak üzere tüm ekibinize teşekkür ederim.

Gizem Ç. 24, İstanbul

Dr. Taner Bey'e teşekkür ediyorum. Göstermiş olduğu ilgisi ve alakasından dolayı onun hastası olmaktan çok memnunum.

Şule Ş. 24, İstanbul

Altunizade Acıbadem'e sadece iyi bir hastahane demek yeterli olmaz, A plus otel kadar şık ve aynı zamanda konforlu. Personel genç pırıl pırıl ve yardımcıydı, check up hekimim bende güven duygusu oluşturdu. Verdiği bilgiler benim için yeterliydi özellikle Kadın hastalıkları doktoru Prof. Dr. Taner Usta'nın bilgisi, hastaya profesyonel bir samimiyetle yaklaşımı ve tecrübesinden çok etkilendiğimi ve şimdiden tüm yakınlarıma önerdiğimi özellikle belirtmek isterim.

Rabia E. 24, İstanbul

Hastalığımla ilgili araştırmalarımda Prof. Dr. Taner Usta'nın ismine ulaştık. Kendisini şahsi telefonla aradığımda hemen benimle ilgilendi ve acil olarak kendisine ulaştım. Hastanede odasında beni karşılaması muayene etmesiyle birlikte, 7 yıllık hastalığım sürecinde ilk defa bir doktorun beni anladığını acılarımı dindireceğini anladım. O kadar tecrübeliydi ki şimdiye kadar gittiğim hiç bir profesörün anlamadığı şikayetlerimin sebebini tek tek bana anlattı ve çok başarılı bir şekilde ameliyatımı gerçekleşti. Gerek Tıp bilgisi, gerek hastalara yaklaşımı ve güler yüzü için kendisine sonsuz teşekkür ediyorum.

Tuğba S. 24, İstanbul

Öncelikle yeni hastanenizin bu bölgede açılışından son derece memnun kaldım. Prof. Dr. Taner Usta çok çok ilgili ve bilgili bir doktor. Kendisiyle tanışmaktan ayrıca çok memnun kaldım. Çok doğru bir tercih yaptığıma inanıyorum. Kendisini çevremdeki arkadaşlarıma mutlaka tavsiye edeceğim.

Çerez Politikası https://jinekolojiderobotikcerrahi.com olarak internet sitemizde çerez kullanmaktayız. Bu Çerez Politikası ("Politika") Taner Usta tarafından yönetilen https://jinekolojiderobotikcerrahi.com adresli internet sitesi için geçerli olup çerezler işbu Politika'da belirtilen şekilde kullanılacaktır.

Kabul Ediyorum