Çikolata Kisti Nasıl Oluşur?

Prof. Dr. Taner Usta - Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
Prof. Dr. Taner Usta - Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
Endometriozis
Risk Testi
Eğer 10 sorudan 5 soruya cevabınız evet ise Çikolata Kisti (Endometriozis) hastalığına sahip olabilirsiniz. En yakın zamanda Kadın Hastalıkları ve Doğum uzmanına muayene olmanızı öneriyoruz!
Sizi Arayalım

Çikolata Kisti Nasıl Oluşur?

Çikolata Kisti Nasıl Oluşur?

Yapılan onca araştırmaya rağmen çikolata kistinin (endometriozis) kesin nedeni hala tam olarak aydınlatılamamıştır. Hiçbiri tamamen kanıtlanmış olmasa da, bu hastalığı açıklamaya çalışan teoriler mevcuttur. Bu teoriler bize çikolata kisti hastalığı ile ilgili önemli bilgiler vermektedir. Hastalığın oluşumuna dair olası teorileri aşağıda sırasıyla paylaşacağız.

/p>

Endometriozis ile ilgili tüm Podcast kayıtlarımızı dinlemek için, Spotify hesabımızı takip etmeyi unutmayın.

Çikolata Kistinin Oluşum Teorileri

Retrograde Menstruasyon (Karnın içine adet kanının geçmesi)

Üreme çağındaki kadınlarda rahim her ay gebelik için hazırlanır ve rahmin iç tabakası kalınlaşarak embriyonun yerleşmesi için bir yatak haline gelir. Bu kalınlaşmış rahmin iç tabakası gebelik oluşmazsa devam edemez ve adet kanaması meydana gelir. Bazı kadınlarda adet sırasında endometrial dokuları içeren adet kanı rahmin içinden tüpler aracılığıyla pelvis’e (leğen kemiğinin içine) geçebilir. Yapılan çalışmalarda endometriozisi olan kadınların pelvislerindeki retrograde menstruasyon (tüplerden geçen, karnın içine adet kanaması) miktarı sağlıklı kadınlara göre daha fazla bulunmuştur bu da endometriotik doku oluşma riskini arttırabilir. Leğen kemiğine yerleşen endometrial dokular, bağışıklık sistemi tam olarak çalışan kadınlarda vücut tarafından yabancı doku (olmaması gereken doku) olarak görülüp yok edilir. Fakat bazı kadınlarda bu dokular vücut tarafından yok edilemez ve endometriotik lezyonlar ortaya çıkar. Fakat adet gören kadınların %76-90’ında adet kanı karnın içine geçerken sadece bu kadınların %10’unda endometriotik doku geçtiği yere yerleşir ve endometriozis hastalığını oluşturur. Peki neden tamamında endometriozis gerçekleşmemektedir? Bunun nedeni genetik altyapı ile açıklanmaktadır. Bu teoriyi destekleyen bir diğer kanıt ise imperfore hymen, servikal stenoz gibi retrograde mensturasyonu destekleyen durumlarda endometriozis görülme olasılığının artmasıdır. Çeşitli hayvan deneyleri ve klinik gözlemler de bu teoriyi desteklemektedir. Bu teori yeni doğanlarda, ergenliğe girmemiş kızlarda ve erkeklerde görülen endometriozisi açıklamamaktadır. Bu nedenle aşağıda diğer teorilerden de bahsedeceğiz.

Metaplazi

Metaplazi ya da bir normal doku tipinden diğer bir normal doku tipine hücrelerin değişmesi başka bir teoridir. Endometriyum ve periton aynı çölom duvar epitelinin türevleridir. Bilinmeyen uyaranlara yanıt olarak çölomik epitelin endometriyum tipi bezlere dönüşümü olağandışı bölgelerde endometriyozisi açıklayabilir. Çölomik metaplazi teorisinin, aynı zamanda, total histerektomi yapılmış (rahmi ve yumurtalıkları alınmış) ve östrojen tedavisi almayan kadınlarda endometriozis oluşumunu açıkladığı düşünülmektedir. Peritoneal mezotelyum embriyolojik olarak reprodüktif dokuya dönüşme kabiliyetini koruduğu düşünülmektedir. Bu tür dönüşümler kendiliğinden ortaya çıkabilir veya retrograd menstruasyon ile kronik tahrişe maruz bırakılarak bu dönüşüm kolaylaştırılabilir. Endometriozis, yüksek doz östrojen tedavisinde erkeklerde de görülebilmesi hastalığın diğer ilginç özelliklerinden biridir.

Hormonlar

Steroid hormonlar çikolata kistinin gelişiminde önemli rol oynar. Endometriozis üreme çağındaki kadınların hastalıgıdır ve hormonal tedavi almayan menopoz sonrasi kadınlarda oldukça nadir görülür. Östrojen endometrial doku (rahmin iç tabakası) çoğalması üzerinde itici güçtür ve ektopik lezyonlar da östrojen etkisiyle endometriozis gelişimine neden olabilirler. Dioxin gibi çevresel faktörler östrojenin reseptor üzerindeki etkisini taklit ederek  endometriozis oluşumunda yer alabilirler. Progesteron ise rahmin iç tabakası endometriumu baskılama etkisi ile belli bir zaman periyodunda desidualizasyon, endometrial atrofi ve amenoreye (adet görememe) neden olacak şekilde ovulasyonu inhibe ederek daha fazla endometriozis gelişimini engeller ve hastalığın doğal rezolüsyonuna yol açar.

 

İmmunolojik Disfonksiyon (bağışıklık sistemi bozukluğu)

Çoğu kadında retrograt menstruasyon implantların yerleşimi ve yayılımında yer alsa da az bir kısmında endometriozis gelişebilir. Peritoneal kaviteye (karnın içerisine) kaçan menstrüel doku ve endometirum immün sistem hücreleri olan makrofajlar, naturel killer hücreler ve lenfositler tarafından temizlenir. Endometriotik dokularda bozulmuş hücresel ve hümoral immünite ile değişmiş büyüme faktörü ve sitokin sinyalleri saptanmıştır. Bu nedenden dolayı immun sistem bozukluğu olan olgularda retrograd menstrüasyon ile birlikte endometriozis oluşabilir.

 

 

Müller hücre kalıntısı

Bir başka teori Müllerian sisteminin gelişimi sırasında kalan Müller hücrelerinin pelvik dokular içerisinde (leğen kemiğinin içerisi) kalmasıdır. Östrojen uyarısı ile bu hücreler fonksiyonel rahmin iç tabakasına ve stromaya dönüşebilirler.

 

 

Lenfatik ve Damar Yoluyla Yayılım

Endometriozisin, endometiral dokunun lenf ya da damar yoluyla yayıldığı düşüncesini destekleyen kanıtlar da vardır. Uzak organlara yerleşim bu şekilde açıklanabilmektedir. Bu dolaşıma katılan endometriotik doku hücreleri uzaktaki doku ve organlara ulaşarak, oraya yerleşip hastalığı meydana getirebilmektedir.

 

 

Ailesel yatkınlık ve genetik faktörler

Bazı kadınların endometriozis için genetik yatkınlıkları olabilir. Endometriozis’in poligenik/multifaktöriyel bir hastalık olduğu düşünülmekte ve bununla ilgili araştırmalar devam etmektedir. Araştırmalar, birinci derece yakınlarında endometriozis olanlarda gelişme ihtimalinin daha yüksek olduğunu göstermiştir. Ailede yakın akrabalarda endometriozis saptanması durumunda diğer aile fertlernde de olabileceği akla gelmelidir.

Teorilerle ilgili son söz olarak hiçbir teori tek başına tüm endometriotik lezyonları açıklamamaktadır!

Hasta yorumları
İyileşen, mutlu hasta!
Elçin 24, Istanbul

Dünyanın en tatlı, işini en iyi şekilde yapan ve en “caring” doktoru ile karşılaştığım için çok şanslıyım! Her şey için çok teşekkürler.

A. B. 24, Istanbul

Merhaba HOŞGELDİN mart ve endometriozis farkındalık ayı. 10 kadından biri endometriozis hastası kimi farkında kimi farkında değil. Genel olarak normal olarak karşılanan ağrı bazen normal olmayabiliyor. Eğer şiddetli ağrı yaşıyorsanız mutlaka bir doktora gözükmelisiniz. Kimseye kulak asmayın. Herkese normal gelen sizin için normal olmaya bilir. Bende bir endometriozis hastasıyım. 2018 temmuz ayında ameliyat oldum iyi ki @drtanerusta ile karşılaşmışım. ✔️ Benim karın içinde kist vardı. Her ay ağrılar yaşıyordum ve hayat çok kısa neden her ayınızın bir kaç gününü yatarak geçireseniz. Şimdilik çok şükür daha iyiyim ama endometriozisin kesin çözümü yok. Farkına var. İhmal etme.

Neslihan Gülbeyaz 24, Istanbul

Benim de çikolata kisti hastalığım vardı. Sizin sayenizde kurtuldum. Şimdi 6 yaşında bir oğlum var.

Gülnihal 24, Istanbul

Sayın doktorum ben de sizin sayenizde bu hastalıktan kurtuldum inşallah Herşey için çok teşekkür ederim Allah razı olsun hocam

Güler Javadova Azerbaycan

Siz cok harika doktorsunuz tanidigim ucun cok mutluyum Doktor bey iyiki varsiniz her zaman zirvelerde olmaginizi dileyirem.

Şükran Karagöz 24, İstanbul

Hıcbır dr bulamadığı çok uzun yıllar agrıyla yaşadığım korkunc agrılarımdan @drtanerusta sayesınde onun usta ellerınde kurtuldum tekrar tekrar teşekkür ederim dr bey yasama sevıncım geldı 6 ay oldu operasyon gecelı agrı kesıcı almadan agrı olmadan yasamak bundan daha güzel ne olabılır ıyı kı sızı tanımışım ıyı kı karşıma çıkmışsınız dualarımdasınız hep sevgıyle kalın

Burcu Yılmaz 24, İstanbul

2 ay önce ameliyat oldum anlatamam ne ağrılar çektim yıllarca ameliyat gününe kadar neler yaşadım! İzmir den koşarak geldim @drtanerusta doktoruma nasıl iyi nasıl mükemmel anlatamam... Laparoskopik ameliyat oldum 9 cm Di kist artık karnım o kadar şişmişti ki hem ruhsal hem bedensel zarar görmüştüm. Ağrıdan hastaneye gittiğimde beni kimse anlamıyordu. Kist ağrısı bu kadar olmaz diyen doluydu etrafım Çok korkunç zamanlarımı @drtanerusta doktorumun ellerinde bıraktım ve şimdi iyiyim elime gelen kist yok ağrı yok inanamıyorum hala ama yoklar.

Gözde Atak 24, İstanbul

Teşhis itibariyle 10yıl teşhis öncesini sayarsak 15 yıllık endometriozisliydim. canım doktorum,ağrımı acımı dindirenim,minnet sebebim,endometriozis denilince Türkiye’nin değil dünyanın sayılı doktorlarından,adı gibi usta ellere sahip.

Esra K. E. 24, İstanbul

20 Nisan 2015 tarihinde ameliyat oldum. Ameliyatim A.Taner Usta ve ekibi tarafından gerçekleştirildi. Konusunda son derece başarılı olan Taner hoca gerçekten mükemmel bir hekim ve ayrıcalıklı bir insan. Ekibi ise aynı şekilde insana değer veren başarılı ve kaliteli insanlar. Hepsine emeklerinden dolayi sonsuz teşekkürlerimi sunarım. Herkese acil şifalar ve bu ekibe tedavi olma şansı dilerim.

S. B. 24, İstanbul

16 haziran 2014te ameliyat oldum. Allah ondan razı olsun iyi bir hakim .Ellerine sağlık başarılar dilerim Taner hocam.

A. T. 24, İstanbul

Devlet hastanesinde ve çokta yoğun olmasına rağmen hastaya özel olduğunu hissettiren, ilgili, çözüm odaklı mükemmel bir doktor sevdim ben DR. TANER USTA'yı.

Nliay M. 24, İstanbul

Geçirmiş olduğum ameliyat sonrası ilgi ve alakasını esirgemeyen başta Dr. Taner Usta olmak üzere tüm ekibinize teşekkür ederim.

Gizem Ç. 24, İstanbul

Dr. Taner Bey'e teşekkür ediyorum. Göstermiş olduğu ilgisi ve alakasından dolayı onun hastası olmaktan çok memnunum.

Şule Ş. 24, İstanbul

Altunizade Acıbadem'e sadece iyi bir hastahane demek yeterli olmaz, A plus otel kadar şık ve aynı zamanda konforlu. Personel genç pırıl pırıl ve yardımcıydı, check up hekimim bende güven duygusu oluşturdu. Verdiği bilgiler benim için yeterliydi özellikle Kadın hastalıkları doktoru Prof. Dr. Taner Usta'nın bilgisi, hastaya profesyonel bir samimiyetle yaklaşımı ve tecrübesinden çok etkilendiğimi ve şimdiden tüm yakınlarıma önerdiğimi özellikle belirtmek isterim.

Rabia E. 24, İstanbul

Hastalığımla ilgili araştırmalarımda Prof. Dr. Taner Usta'nın ismine ulaştık. Kendisini şahsi telefonla aradığımda hemen benimle ilgilendi ve acil olarak kendisine ulaştım. Hastanede odasında beni karşılaması muayene etmesiyle birlikte, 7 yıllık hastalığım sürecinde ilk defa bir doktorun beni anladığını acılarımı dindireceğini anladım. O kadar tecrübeliydi ki şimdiye kadar gittiğim hiç bir profesörün anlamadığı şikayetlerimin sebebini tek tek bana anlattı ve çok başarılı bir şekilde ameliyatımı gerçekleşti. Gerek Tıp bilgisi, gerek hastalara yaklaşımı ve güler yüzü için kendisine sonsuz teşekkür ediyorum.

Tuğba S. 24, İstanbul

Öncelikle yeni hastanenizin bu bölgede açılışından son derece memnun kaldım. Prof. Dr. Taner Usta çok çok ilgili ve bilgili bir doktor. Kendisiyle tanışmaktan ayrıca çok memnun kaldım. Çok doğru bir tercih yaptığıma inanıyorum. Kendisini çevremdeki arkadaşlarıma mutlaka tavsiye edeceğim.

Çerez Politikası https://jinekolojiderobotikcerrahi.com olarak internet sitemizde çerez kullanmaktayız. Bu Çerez Politikası ("Politika") Taner Usta tarafından yönetilen https://jinekolojiderobotikcerrahi.com adresli internet sitesi için geçerli olup çerezler işbu Politika'da belirtilen şekilde kullanılacaktır.

Kabul Ediyorum